Shpëtoni nga alergjitë e stinës me 4 hapa të thjeshta

Pranvera nuk është stina më e favorshme për personat e ndjeshëm ndaj alergjive. Kjo është përgjithësisht për shkak të numrit më të lartë të polenit pasi ditët bëhen më të ngrohta dhe lulet, bimët dhe pemët fillojnë të prodhojnë më shumë polen. Ne shpesh i referohemi reaksioneve alergjike nga poleni si ethet e barit. Ethet […]

Jeni me grip? Ushqimet që ju bëjnë mirë dhe ato që duhet të shmangni

Oreksi është i pari që ikën kur trupi dhe organizmi përfshihet nga gripi dhe virozat. Megjithatë, ushqimet luajnë një rol kryesor në shërimin e organizmit, rimëkëmbjen e imunitetit dhe metabolizmit. Por, kjo nuk do të thotë që për hir të shërimit të shpejtë, të varësh shpresat tek disa produkte të cilat për hir të së […]

9 mënyra për të qenë më të shëndetshëm në 2024 pa u përpjekur shumë

Ndonjëherë përpjekja për të qenë të shëndetshëm duket si një tjetër artikull në listën tuaj të pafundme të detyrave. Lajmi i mirë është se për të qëndruar mirë nuk nevojiten bëmat e shkëlqyera të fitnesit ose një angazhim heroik ndaj zakoneve të mira. Shpesh ndryshimet e vogla mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm.   […]

Festoni të shëndetshëm me disa këshilla të thjeshta

Nga paradat, dekorimi i pemëve dhe ceremonitë me drita, tashmë jemi në sezonin e festave të fundvitit. Por për ruajtjen e shëndetin nuk ka kohë për pushime. Ndërkohë që merrni pjesë në festimet e fundvitit, ndjekja e disa këshillave të thjeshta mund t’ju bëjnë të ndiheni më të sigurt për shëndetin tuaj dhe të personave […]

6 këshilla si të mbani të freskët apartamentin tuaj gjatë verës

Europa ka përjetuar vitet e fundit temperatura rekord nxehtësie, shpeshherë tepër të vështira për t’u përshtatur nga qytetarët. Vera e vitit 2022 është konsideruar si një nga më të nxehtat dhe më të thatat në Kontinentin e Vjetër, duke ngritur alarmin se e njëjta situatë mund të vazhdojë me vite me radhë. Por a e […]

UNIQA: Rritje e mirë dhe nivele të larta fitimesh në 3-mujor, 2023

UNIQA: Rritje e mirë dhe nivele të larta fitimesh në 3-mujor, 2023  Primet e shkruara rriten me 6.5 për qind Performancë e jashtëzakonshme në biznesin bazë të marrjes në sigurim Fitimet para tatimeve prej 124 milionë euro dukshëm mbi nivelin e një viti më parë Raporti i Aftësisë Paguese II qëndron në 253 për qind  […]

JETO ËNDRRËN TËNDE!

  JETO ËNDRRËN TËNDE! Postuar nga Media Koha e leximit: 3 minuta Kalimi nga ëndrra tek realizimi është një ushtrim i mirë dhe i rëndësishëm për të rinjtë drejt tranzicionit të tyre në jetën e rritur. Psikologët japin disa këshilla se si t’i mbështesim ata. Thonë se ëndrrat janë ushqimi i shpirtit. Ato janë më […]

Dritat e Mjegullës

A e dini se si t’i përdorni siç duhet dritat e mjegullës? Ky artikull do t’ju tregojë se kur duhet t’i përdorni dritat e mjegullës dhe kur jo. Vozitja në mjegull është e rrezikshme pavarësisht nga automjeti që drejtoni. Vitet e fundit, teknologjitë e fenerëve kanë bërë përparime të mëdha, kështu që disa njerëz i […]

Ruajtja e ushqimit: Pse ka rëndësi dhe si ta bëjmë ashtu siç duhet!

Ushqimi i ruajtur siç duhet jo vetëm që zgjat më shumë, por edhe ka shije të freskët më gjatë.   Nëse ushqimi ruhet në mënyrë optimale, ai zgjat më shumë dhe është më i shëndetshëm sepse humbet më pak përbërës dhe kanë edhe shije edhe më të mirë”, thotë ekspertja e të ushqyerit, Margit Fensl. […]

Bagazhi i Humbur

Si të mos humbisni bagazhin gjatë udhëtimit tuaj! Sigurisht, asgjë nuk është plotësisht e parandalueshme. Por nëse ju planifikoni një udhëtim, pse të mos përgatiteni për mundësinë më të mirë të mundshme!     Disa këshilla të thjeshta për të parandaluar humbjen e bagazhit tuaj.   Etiketoni bagazhin tuaj brenda dhe jashtë Përpara se ta […]