Dita Botërore e Biçikletave

Eksploroni Evropën me biçikletë: 5 udhëtimet më të bukura

Nuk ka dyshim, udhëtimi me biçikletë është çështje shije. Disa e pëlqejnë atë në rrugë të pjerrët dhe nga kodra në kodër, të tjerët preferojnë të ngasin në terren të sheshtë. Ne kemi preferuar ndër pesë rrugët më të bukura dhe më interesante në kontinent.

  1. Loire Cycle Route (Francë): 700 deri në 900 kilometra

Është më e gjata nga 5 rrugët tona kryesore në Evropë, por është gjithashtu edhe më e përshtatshme për të gjithë. Sepse në të gjithë rrugën nga Cuffy në rrjedhën e sipërme të Loire në qytetin port të Saint-Brévin-les-Pins në detin Atlantik, vetëm 190 metra diferencë në lartësi mund të kalohen. Megjithatë, për të përfunduar të gjithë Shtegun e Çiklizmit Loire, i cili shtrihet në 700 deri në 900 kilometra në varësi të rrugës të zgjedhur, ju duhet shumë kohë dhe durim.. Ju duhet patjetër të kaloni kohën tuaj në këtë udhëtim në zemër të Francës, edhe nëse zgjidhni kohë më të shkurtër, të tilla si nga Blois në qytetin mesjetar të Saumur (178 kilometra). Sepse ka kaq shumë për të parë kur ndiqni rrjedhën e një prej lumenjve të fundit të egër në Evropë dhe lumit më të gjatë në Francë. Nga fabrika e porcelanit në Nevers në qytetin e Orléans në pikën më veriore të Loire deri në “Kopshtin e Francës”, Lugina e Loire me kështjellat e saj të famshme si Chambord, Chenonceau ose d’Azay-le-Rideau. Nga qyteti i vjetër i udhëtimeve në Saumur, “perla e Anjou”, në qytetet e Angers dhe Nantes. Kur Loire derdhet në Atlantik, ju ia keni dalë dhe keni fituar pijen tuaj në një bar komod në port Saint-Brévin-les-Pins ose Saint-Nazaire.

Është mirë të dijmë! Pushimet me biçikletë: Çfarë të merrni me vete? Para se të përshëndeteni me të dashurit tuaj dhe të niseni, bëni pauzë për një moment: Çfarë nuk duhet të mungojë? Ne kemi përgatitur një listë për këtë.

  1. Kattegattleden (Sweden): 395 kilometra

Kjo rrugë nga Helsingborg në Gothenburg përgjatë bregut perëndimor të Suedisë ka fituar tashmë titullin “Rruga e Vitit”. Në fakt, pothuajse 400 kilometra nga ngushtica Kattegat midis Danimarkës dhe Suedisë. Udhëtimi vazhdon përgjatë plazheve të buta me rërë dhe shkëmbinjve të thyer, shkëmborë, përmes fshatrave romantike të peshkimit dhe rezervave natyrore, si dhe ka shumë për të ofruar për sa i përket kënaqësive kulinare sapo të dilni nga terreni. Fillon në qytetin e vjetër të Helsingborg, vetëm katër kilometra nga Danimarka, dhe pas një kohe të shkurtër, ndalesa e parë e shkurtër rekomandohet në Kështjellën Sofiero, përpara se të vazhdoni përgjatë bregdetit deri në gadishullin e Kullës. Midis Ängelholm dhe Halmstad bëhet rruga e pjerrët, por pamjet skenike të lënë pa frymë. Përtej plazhit 7 kilometra të gjatë të Tylösänd, shtegu të çon në Natyrën Haverdal.Në Träslövsläge, në një nga fshatrat e vegjël të peshkimit, ju duhet patjetër të bëni një pushim, sepse ka karavidhe të freskët atje. Dhe në qytetin e kalasë së Varberg, rekomandohet një seancë sauna në të famshmen “Kallbadhus”. Nëpërmjet kështjellës mbresëlënëse Tjolöholm në Fjäras, e cila ju kthen për një moment në Anglinë e shekullit të 16-të, dhe qyteti i vogël i bukur i Kungsbacka, më në fund arrini në destinacionin e turneut Gothenburg, qyteti i dytë më i madh në Suedi.

Është mirë të dijmë! Me një biçikletë që është përshtatur në mënyrë të përsosur për përdoruesit e saj, çiklizmi nuk është vetëm më argëtues, por gjithashtu lehtëson dhe stërvit trupin.

  1. Transalp Dolomiti (Austri/Itali): 350 kilometra

Ky turne është padyshim më sfiduesi nga pesë të listuara këtu dhe vetëm diçka për përvojëdhe çiklistët e trajnuar malor. Sepse për të bërë xhiro me biçikletë në malet e bardha të Dolomitit në Natyrën Fanes, Cinque Torri ose Valle del Mis me grykat e tij shkëmbore nga afër. Transalp Dolomiti nga Zillertal në Veneto është një sfidë sportive në një rrugë skenike madhështore dhe unike.

Fillimi i këtij udhëtimi në Ramsau përfshin tashmë një “skenë mbretërore” të parë, përkatësisht kalimin e rrugës kryesore, në kreshta alpine mbi Pfitscher Joch. Përmes luginës Eisack me kështjellat e saj të mahnitshme, rruga vazhdon në shtigjet e lashta të karrocave në Luginën Puster të Tirolit të Jugut dhe më pas hapet zemra e Dolomiteve përgjatë rrugëve të ngushta malore. Nga Parku Natyror Fanes, shtegu të çon në Falzarego Pass, ku caku duket pothuajse i arritshëm. Një shteg i pjerrët të çon në Rifugio Averau duke kaluar Cinque Torri-n e mrekullueshëm dhe më në fund është tatëpjetë – në shtegun spektakolar që zbret në Alleghe me liqenin e bukur malor në Civetta. Ky udhëtim përfundon me një tjetër skenë mahnitëse, ku duhet të mjeshtërohen 1600 metra lartësi. Është kalimi i Monte Grappës përgjatë një rruge të vjetër ushtarake me një zbritje të mëvonshme në Bassano del Grappa.

  1. Shtegu i Çiklizmit Salzkammergut (Austri): 320 kilometra

Një udhëtim që është projektuar si një rrugë rrethore dhe ecën përgjatë rrugëve të gjata në gjurmët e epokës perandorake. Fillimi dhe mbarimi janë në qytetin e Salzburgut, dhe në afërsisht 320 kilometrat që kaloni provincat e Salzburgut, Styria dhe Austrisë së Epërme. Rruga është projektuar si një mal dhe liqen panoramik si dhe një qark historik. Menjëherë pas nisjes, rruga të çon përgjatë linjës së vjetër hekurudhore Ischler, ku për herë të parë hyni në qytetin perandorak me famë botërore të Bad Ischl, nëpërmjet Eugendorf, St. Gilgen dhe St. Wolfgang, ku Kaiserpark, Kaiservilla dhe ëmbëltore legjendare Zauner me specialitetet e ëmbla janë ndalesa të detyrueshme. Nëpërmjet rajonit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s rreth Liqenit Hallstatt, Luginës Gosau dhe Dachstein Shpella, përfundon në pjesën Styrian të Salzkammergut dhe arrin në Kështjellën e bukur Trautenfels në Grimming në luginën Enns nëpërmjet Bad Aussee. Prej andej kthehet në Austrinë e Epërme, në liqenin më të madh të Salzkammergut, Attersee. Nëpërmjet Mondsee dhe Mattsee, qarku të çon përsëri në pikënisjen në qytetin e Salzburgut.

Është mirë të dimë!

Gjashtë këshilla për turneun tuaj të ardhshëm me biçikletë: UNIQA VitalCoach Bernhard Url di se si ta fillojë turneun tonë me biçikletë në shtigjet lokale të çiklizmit të pajisura mirë dhe të përgatitura fizikisht.

  1. Midis qyteteve bregdetare angleze të Whitehaven dhe Sunderland, midis Detit Irlandez dhe Detit të Veriut, rruga më e kërkuar e biçikletave të dërgon në Britaninë e Madhe. Emri i tij i shkurtuar do të thotë dy gjëra: breg me breg dhe det me det. Fillimi është në Whitehaven, porti i vjetër detar në bregun perëndimor të Cumbria, dhe kur shihni çiklistë që mbajnë biçikletën e tyre në bregdet, ata nuk duan të lajnë biçikletat e tyre, por të ndjekin zakonin e vjetër në këtë rrugë. Para fillimit në Whitehaven, rrota e pasme zhytet në Detin Irlandez, dhe në fund në Sunderland, rrota e përparme zhytet në Detin e Veriut.

Kështu, ju e njihni Anglinë nga një anë shumë interesante, sepse turneu të dërgon përmes Liqenit në Parkun Kombëtar në Cumbria, që është parku më i madh nga 15 parqet kombëtare angleze, i cili është i njohur si “Liqeni”. Pjesa perëndimore e Murit të Hadrianit ndodhet gjithashtu në këtë territor. Pjesa sfiduese e turneut me biçikletë fillon me kalimin e Penineve, 400 kilometra varg i gjatë malor i ulët nga Peak District në Midlands deri në kodrat Cheviot në kufi me Skocinë.

Janë katër ngjitje të mëdha për t’u arritur përpara se të kalojë një tokë të madhe barishtore përgjatë linjës hekurudhore së vjetër për në Sunderland. Ajo kalon gjithashtu në Hownsgill Viaduct, një urë hekurudhore që tani përdoret vetëm nga këmbësorët dhe çiklistët. Skulptura Starmap në breg të detit të resortit bregdetar Roker në Sunderland është destinacioni zyrtar i këtij turneu.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn