10 këshilla për të përgatitur shtëpinë tuaj për stinën e verës

Moti i ngrohtë ka filluar të zërë vendin e reshjeve të shiut dhe erës së freskët të pranverës.

Vera astronomike fillon të enjten më 20 qershor 2024 dhe përfundon të shtunën më 22 shtator, ndërkohë vera metrologjike fillon gjithmonë më 1 qershor dhe përfundon më 31 gusht.

Por a i keni bërë përgatitjet e shtëpisë tuaj për të pasur një faqe verore? Ja disa këshilla që duhet të ndiqni:

  1. Jepini një pamje shtëpisë tuaj jasht. Vera është një sezon ideal për të lyer shtëpinë, falë motit të thatë të besueshëm. Në përgjithësi, koha më e mirë e vitit për lyerjen e jashtme të shtëpisë është midis prillit dhe tetorit, megjithëse përpiquni të shmangni rinovimin e kornizave të dyerve ose dritareve në një valë të nxehtë, pasi boja mund të thahet shumë shpejt.
  2. Dekoroni me ngjyra të ndritshme verore. Asgjë nuk e ndryshon humorin e një dhome më shpejt sesa shtimi i një ngjyre të theksuar dhe të ndritshme. Zëvendësimi i atyre ngjyrave të dimrit me disa ngjyra pastel është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mirëpritur verën në shtëpi.
  3. Pastroni mirë oborrin dhe barbekjun. Barbekjutë duhet të pastrohen në mënyrë ideale pas çdo përdorimi, megjithatë, rekomandohet që ato të pastrohen thellë herë pas here. Me afrimin e verës, tani është koha e përkryer për të hequr yndyrën dhe papastërtinë për të ngrënë jashtë. Nëse lihen shtresat e ushqimit të vjetër, të djegur dhe vaji i tepërt mund të jenë një rrezik zjarri, prandaj është e rëndësishme që të pastroni rregullisht.
  4. Zbukuroni objektet e jashtme të shtëpisë. Tani është një kohë e shkëlqyer për t’i bërë tavolinat, karriget dhe divanet tuaja të jashtme më të gjalla. Hiqni papastërtitë, gjethet e thata dhe mbeturinat e tjera nga moti i ashpër i dimrit duke përdorur ujë të ngrohtë me sapun.
  5. Ndërroni çarçafët e trashë. Palltot tona të dimrit mund të përdoren për një sezon tjetër, por mos harroni të ndërroni çarçafët e trashë dimërorë. Pambuku është një tekstil i zakonshëm i shtratit, kryesisht për përballueshmërinë dhe butësinë e tij. Por liri është po aq i lehtë për t’u kujdesur sa pambuku dhe është shumë më i qëndrueshëm. Ndërsa pambuku ka tendencë të bëhet me fije ndërsa fibrat e tij dobësohen, liri përmirësohet me çdo larje.
  6. Përgatisni kopështin. Fshijini gjethet e thata, kositni bahçen, hiqni barërat e këqija, krasitni shkurret dhe bimët dhe mbajini të ujitura mirë. Nëse kopshti juaj duket pak i zhveshur, merrni parasysh mbjelljen e bimëve vjetore të shpejta, të tilla si luledielli, bizelet e ëmbla dhe lule misri.
  7. Kujdesuni për rritjen e mykut. Sporet e mykut lulëzojnë mirë gjatë verës, për shkak të rritjes së temperaturave dhe lagështisë. Inspektoni shtëpinë tuaj për një grumbullim të papritur uji, duke mos harruar të lini dyert e lavatriçes të hapura pas përdorimit, duke u siguruar që banjo juaj të jetë e ajrosur mirë dhe duke kontrolluar lavamanë dhe vaska për rrjedhje. Këshilla kryesore: Vendosni një zambak në dhoma të ndryshme rreth shtëpisë tuaj. Këto bimë mund të thithin lagështinë e tepërt në dhomë dhe të parandalojnë rritjen e mykut dhe formimin e mykut.
  8. Mbushni shtëpinë tuaj me gjelbërim. Përfshirja e gjelbërimit në ambiente të mbyllura është mënyra e përsosur për të përgatitur shtëpinë tuaj për verën. Mbushni një cep ose kthinë të zbrazët me një bimë të lartë, ose vendosni bimë të vogla në vazo në një tavolinë anësore, raft ose dritareje.
  9. Pastroni dritaret. Tani është koha për të pastruar dritaret, për të eliminuar mykun e pashëndetshëm brenda dhe jashtë.
  10. Hiqni çdo bllokues të ventilimit. Shumë pronarë të shtëpive përdorin përjashtues të rrymës në dimër për të ndihmuar në ruajtjen e nxehtësisë në dhoma. Është një truk i shkëlqyeshëm për të qenë komod, por është e kundërta kur vapa shtohet.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn