9 mënyra për të qenë më të shëndetshëm në 2024 pa u përpjekur shumë

Ndonjëherë përpjekja për të qenë të shëndetshëm duket si një tjetër artikull në listën tuaj të pafundme të detyrave. Lajmi i mirë është se për të qëndruar mirë nuk nevojiten bëmat e shkëlqyera të fitnesit ose një angazhim heroik ndaj zakoneve të mira. Shpesh ndryshimet e vogla mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm.

 

Më poshtë janë disa nga këshillat më të mira të shëndetit.

  1. Bëhuni më të shëndetshëm pa shkuar në palestër

E urreni palestrën? Shkencëtarët tani thonë se ju mund të merrni shumë përfitime shëndetësore që lidhen me stërvitjen vetëm duke parë se sa aktiv jeni në jetën tuaj të përditshme. Mendoni për lëvizjet e pakta si fshirja e dyshemesë, shëtitja nëpër korridor, ngjitja e shkallëve apo trazimi i tenxheres ndërsa gatuani. Studiuesit kanë zbuluar se këto lloj lëvizjesh kanë emërtimin termogjeneza e aktivitetit jo-stërvitor.

 

  1. Kthejeni urinë në kënaqësi me këtë superushqim të lirë

Ilaçet për humbje peshe imitojnë një hormon që trupi ynë prodhon natyrshëm për të frenuar dëshirat për ushqim. Po sikur të mund të rrisnim nivelet e këtij hormoni (të quajtur GLP-1) përmes dietës sonë? Pavarësisht nëse po përpiqemi apo jo të humbim peshë, shumë prej nesh do të dëshironin të ndiheshin të ngopur më gjatë pasi të hamë.

Rezulton se ju mund të rrisni hormonet e ngopjes duke ngrënë më shumë ushqime me fibra – veçanërisht atë që njihet si fibra e fermentueshme, e cila gjendet në ushqime të tilla si tërshëra, thekra, gruri i plotë dhe bishtajoret. Plus, ka një mori arsyesh të tjera për të ngrënë më shumë fibra – ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe uljen e kolesterolit dhe inflamacionit. Dhe është e lidhur me një rrezik më të ulët të çështjeve si obeziteti, diabeti i tipit 2, kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare. Lajmi i mirë është se ushqimet me fibra shpesh janë pak të kushtueshme.

  1. Veprimet e vogla të lumtura

Nga biseda me një të huaj, tek gjetja e kohës për të riformuluar një ditë të keqe dhe për të gjetur vijën e argjendtë, tek vënia në pah e bukurisë së natyrës, shkenca tregon se momente të tilla bëjnë një ndryshim në mirëqenien tuaj. Edhe përkëdhelja e qenve të të tjerëve mund t’ju japë një shtysë. Ne mund të ndryshojmë gjendjen tonë emocionale duke përqafuar këto “mikro-akte” të lumturisë.

  1. Zbuloni dopaminën dhe ekranet

Gjatë viteve të fundit, neuroshkencëtarët kanë filluar të kuptojnë më mirë se çfarë po ndodh në trurin tonë kur nuk mund të ndalojmë së qenuri aktiv nëpër mediat sociale ose të ndalojmë blerjet në internet, të hamë ushqime të padëshiruara ose të luajmë video lojëra. Këto lloj aktivitetesh shkaktojnë rritje të neurotransmetuesit dopamine. Dhe tani po bëhet e qartë se në vend që të na japë kënaqësi, dopamina nxit dëshirën për më shumë.

  1. Mësoni nga mënyra e jetesës japoneze

Kur Yuki Noguchi e NPR vizitoi prindërit e saj në Japoni kohët e fundit, ajo bënte mesatarisht 6 milje në ditë punë me vrap me njerëzit e saj në këmbë. Kjo për shkak se qytetet japoneze janë të dizajnuara për ecje dhe shumica e njerëzve marrin transportin publik dhe ecin kudo që duhet të shkojnë. Dhe kjo nuk është e gjitha: ushqimi i freskët është shumë i çmuar atje, kështu që edhe ushqimet në dyqane komode janë ushqyese dhe jo të mbushura me aditivë. Vendi ka një “dizajn të paracaktuar” që mbështet mirëqenien, duke i bërë automatikisht zgjedhjet e shëndetshme.

  1. Luftoni vetminë përmes krijimtarisë

Vetmia është e lidhur me të gjitha llojet e problemeve shëndetësore, duke përfshirë rritjen e rrezikut të sulmeve në zemër dhe demencës. Dhe krijimi i lidhjeve të reja shoqërore, edhe me njohje të rastësishme, mund ta kundërshtojë këtë. Hulumtimet tregojnë se bërja e artit apo edhe shikimi i tij redukton nivelet e hormonit të stresit, kortizolit dhe rrit nivelet e hormoneve të ndjenjës së mirë, si endorfina dhe oksitocina. Me fjalë të tjera, mund t’ju relaksoj, gjë që mund të ndihmojë në krijimin e një atmosfere tërheqëse për t’u lidhur.

  1. Gjeni një terapist

Ju mund të krahasoni gjetjen e një terapisti me gjuetinë e apartamenteve në një treg të mbushur me njerëz. Kërkesa është e lartë; disponueshmëria është e kufizuar. Kërkon këmbëngulje, fleksibilitet dhe njohuri se mund të mos jeni në gjendje të kontrolloni secilën nga kutitë tuaja. Disa njerëz ndjehen kaq të trembur nga perspektiva saqë heqin dorë, veçanërisht nëse po përpiqen të gjejnë dikë që mbulohet nga sigurimi i tyre ose me kosto të ulët. Në të njëjtën kohë, mund të keni më shumë opsione në dispozicion nga sa dini.

  1. Reduktoni ushqimet të përpunuara në dietën tuaj

Lexoni listën e përbërësve të ushqimit tuaj të preferuar të paketuar dhe do të gjeni disa gjëra që me siguri nuk i keni rezervuar kurrë në qilarin tuaj të kuzhinës, si aditivët që trashen, emulsohen, stabilizohen ose ruajnë. Dhe kjo për të mos përmendur nivelet e larta të sheqerit, yndyrës dhe natriumit. Ngrënia e shumë ushqimeve ultra të përpunuara si pijet e gazuara, darkat televizive dhe ëmbëlsirat e paketuara lidhet me probleme shëndetësore si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës .

Dhe shumica prej nesh ka të ngjarë të hanë më shumë nga këto ushqime sesa ne e kuptojmë: Ushqimet e përpunuara ultra përbëjnë gati 60% të asaj që ha një i rritur tipik amerikan dhe gati 70% të asaj që hanë fëmijët. Filloni duke mësuar të njihni ushqimet e përpunuara.

  1. Menaxhoni dhimbjen e shpinës dhe qafës

Nëse vuani nga dhimbja e shpinës ose e qafës, me siguri e dini se përkulja mbi ekranet nuk ju ndihmon. Ju mund të keni provuar të përmirësoni konfigurimin dhe qëndrimin tuaj ergonomik, por hulumtimi i ushtrimeve tregon një strategji tjetër: të bëni lëvizje të shkurtra gjatë gjithë ditës për të çliruar tensionin dhe stresin në trup.

Kur truri ndjen stresin fizik ose emocional, trupi lëshon hormone që nxisin muskujt të bëhen të mbrojtur dhe të shtrënguar. Ndërprerjet e lëvizjes kundërshtojnë atë përgjigje ndaj stresit duke rritur rrjedhjen e gjakut në muskuj, tendina dhe ligamente dhe duke dërguar lëndë ushqyese në shtyllën kurrizore.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn