10 совети како да го подготвите вашиот дом за летната сезона

Топлото време почна да го зазема местото на дождот и студениот пролетен ветер.   Астрономското лето започнува во четврток на 20 јуни 2024 година и завршува во сабота на 22 септември, додека метролошкото лето секогаш започнува на 1 јуни и завршува на 31 август.   Но, дали го подготвивте вашиот дом за да имате летен […]

Експертски тајни за безбедно патување под жешкото сонце

Краткото бегство од градот за да го избегнете топлотниот бран е секогаш вистинскиот избор. Без разлика дали е лет, воз или автомобил, некој дел од вашето патување најверојатно ќе помине низ жариштата на топлото. Затоа еве неколку стручни совети како да останете безбедни во вакви временски услови. Првиот чекор за да останете безбедни во топло […]

UNIQA: Повеќе услуги за подобро здравје

Како водечка компанија во здравственото осигурување, UNIQA се фокусира на превенција од болести преку физички вежби преку поттикнување на различни активности во секојдневниот живот на сите возрасни групи преку конкретни понуди. Недостатокот на вежбање и физичката неактивност имаат долгорочни последици врз здравјето на луѓето, како фактор што придонесува за многу здравствени проблеми и болести. На […]

Никогаш не биди 100% сигурен!

 Некои начини да го чувате вашиот автомобил подалеку од злонамерни дела Во текот на годината се евидентираат стотици и илјадници криминални инциденти поврзани со безбедноста на автомобилите. Во време кога многу модерни автомобили доаѓаат со нова технологија за да бидат безбедни, сè уште постојат ризици од кражба. Безбедноста секогаш треба да е на прво место, […]

Имате грип? Храна која е добра за вас и што да избегнувате

  Апетитот е првото нешто што исчезнува кога телото и организмот се погодени од грип и вируси. Сепак, храната игра голема улога во заздравувањето на телото, враќањето на имунитетот и метаболизмот. Но, тоа не значи дека заради брзо закрепнување, треба да се држите до некои производи кои, за волја на вистината, се погрешни. Избегнувајте рафинирани […]

9 начини да живеете поздраво во 2024 година без многу труд

Понекогаш обидите да бидете здрави изгледаат како само уште една ставка на вашата бескрајна листа на задачи. Добрата вест е дека за да се остане фит не се потребни големи фитнес подвизи или херојска посветеност на добрите навики. Честопати малите промени можат да направат значителна разлика. Подолу можете да најдете некои од најдобрите здравствени совети. […]

Како да ги прославите празниците на здрав начин

Почнувајќи од панаѓури, украсување дрвја и светли церемонии, веќе сме во празничната сезона. Но, за одржување на здравјето не треба да заборавиме на малце време за одмор. Додека учествувате во новогодинешните прослави, следењето на неколку едноставни совети може да направи да се чувствувате посигурни за вашето здравје и за здравјето на вашите најблиски. Неколку истражувачи […]

Рак на дојка: Фактори со висок ризик, како да се проверите сами во неколку едноставни чекори

Многу жени имаат предиспозиција да бидат погодени од рак на дојка, но неговото навремено откривање и лекување ја подобрува стапката на преживување на пациентите. Свеста за градите започнува од моментот кога ќе научите што е нормално за вашите гради и дали успевате да забележите дури и мали промени во пределот на градите. Според здравствените експерти, […]

6 совети како да го одржувате вашиот стан студен во текот на летото

Европа во последниве години доживеа рекордни топлотни температури, се исклучително тешки за прилагодување. Летото 2022 година се смета за едно од најжешките и најсушите на Стариот континент, што го вклучи алармот дека истата ситуација може да продолжи со години. Но, дали знаевте како можете да го одржите вашиот стан постуден за време на овие топлотни […]

UNIQA: ОДЛИЧЕН РАСТ НА ПРИХОДИТЕ И ВИСОКО НИВО НА ПРОФИТАБИЛНОСТ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД 2023 ГОДИНА

UNIQA: ОДЛИЧЕН РАСТ НА ПРИХОДИТЕ И ВИСОКО НИВО НА ПРОФИТАБИЛНОСТ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД 2023 ГОДИНА   Бруто полисираната премија е зголемена за 6,5 % Извонредни резултати во основната (осигурителна) дејност на групацијата Профит пред оданочување од 124 милиони евра – значително зголемување споредбено со претходната година Коефициент согласно Солвентност II на високо ниво од […]