10 совети како да го подготвите вашиот дом за летната сезона

Топлото време почна да го зазема местото на дождот и студениот пролетен ветер.

 

Астрономското лето започнува во четврток на 20 јуни 2024 година и завршува во сабота на 22 септември, додека метролошкото лето секогаш започнува на 1 јуни и завршува на 31 август.

 

Но, дали го подготвивте вашиот дом за да имате летен комфор?

Еве неколку совети што треба да ги следите:

 

  1. Погледнете го вашиот дом oд надвор. Летото е идеална сезона за боење на куќи, благодарение на сигурно сувото време. Општо земено, најдоброто време од годината за бојадисување на надворешноста на вашиот дом е помеѓу април и октомври, иако e препорачливо доработка на рамката на вратите или прозорците да се избегнува при топлотен бран, бидејќи бојата може многу брзо да се исуши.

 

  1. Украсете со светли летни бои. Ништо не го менува расположението во просторот побрзо од додавањето на смела, светла боја. Замената на зимски бои со пастелни бои е одличен начин да го добиете летниот декор.

 

  1. Добро исчистете го дворот и направете скара. Идеално, скарите треба да се чистат по секоја употреба, но се препорачува одвреме-навреме да се чистат длабоко. Со летото наблизу, сега е совршено време да се отстрани маснотијата и нечистотијата за јадење надвор. Ако се остават зад себе, слоевите стара, изгорена храна и вишокот масло претставуваат опасност од пожар, па затоа е важно редовно скарите да се чистат.

 

  1. Украсете ги надворешните предмети од куќата. Сега е одлично време да ги оживеете вашите маси, столици и софи на отворено. Отстранете ја нечистотијата, сувите лисја и другите остатоци од суровото зимско време користејќи топла вода со сапуница.

 

  1. Променете ги дебелите слоеви. Зимските капути може да се користат уште една сезона, но не заборавајте да ги смените густите зимски чаршафи. Памукот е вообичаен текстил за постелнина, главно поради неговата достапност и мекост. Но, ленот е исто толку лесен за нега како памукот и е многу поиздржлив. Додека памукот има тенденција да станува жилав бидејќи неговите влакна слабеат, постелнината од лен се подобрува со секое перење.

 

  1. Подгответе ја градината. Избришете ги сувите лисја, искосете го тревникот, отстранете го плевелот, исечете ги грмушките и растенијата и чувајте ги добро наводнети. Ако вашата градина изгледа малку гола, размислете за садење брзи едногодишни растенија, како што се сончогледи, сладок грашок и слично.

 

  1. Внимавајте на растот на мувлата. Спорите на мувлата успеваат во лето, поради зголемените температури и влажноста. Проверете го вашиот дом за ненадејно насобирање вода, не заборавајте да ги оставите вратите на машината за перење отворени по употребата, проверете дали вашата бања е добро проветрена и проверувајќи ги мијалниците и кадите за протекување. Врвен совет: Ставете крин во различни простории низ вашиот дом. Овие растенија можат да го апсорбираат вишокот на влага во просторот и да го спречат растот и формирањето на мувлата.

 

  1. Наполнете го вашиот дом со зеленило. Внесувањето на зеленилото во затворен простор е совршен начин да го подготвите вашиот дом за лето. Пополнете празен агол или беседка со високо растение или ставете мали растенија во саксии на страничната маса, полица или прозорец.

 

  1. Исчистете ги прозорците. Сега е време да се исчистат прозорците, да се елиминира нездравата нечистотија од внатре и од надвор.

 

  1. Отстранете ги сите пречки за вентилација. Многу сопственици на куќи користат препреки за ладните температури во зима и да помогнат во одржувањето на топлината во собите. Тоа е одличен трик за да се биде пријатен, но спротивното е кога ќе се засилат топлотните бранови.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn