9 начини да живеете поздраво во 2024 година без многу труд

Понекогаш обидите да бидете здрави изгледаат како само уште една ставка на вашата бескрајна листа на задачи. Добрата вест е дека за да се остане фит не се потребни големи фитнес подвизи или херојска посветеност на добрите навики. Честопати малите промени можат да направат значителна разлика.

Подолу можете да најдете некои од најдобрите здравствени совети.

 

  1. Бидете поздрави без да одите во теретана

Ја мразите теретаната? Научниците велат дека можете да добиете многу здравствени придобивки поврзани со вежбањето само ако погледнете колку сте активни во секојдневниот живот. Размислете за мали движења како бришење на подот, качување по скали или подготовка на храна. Истражувачите откриле дека овие типови на движења се нарекуваат термогенеза на не-тренинг активност.

  1. Претворете го гладот ​​во задоволство со оваа евтина суперхрана

Таблетите за слабеење имитираат хормон кој нашето тело природно го произведува за да ја намали желбата за храна. Што ако можеме да ги зголемиме нивоата на овој хормон (наречен GLP-1) преку нашата исхрана? Без разлика дали се обидуваме да изгубиме тежина или не, многумина од нас би сакале да се чувствуваат сити подолго време после јадење.

Можете да ги зајакнете вашите хормони за ситост со јадење повеќе храна со растителни влакна – особено она што е познато како растителни влакна, кои се наоѓаат во храната како овес, ‘рж, интегрална пченица и мешунки. Плус, постојат тони други причини да се јаде храна со повеќе влакна – тоа помага да се контролира нивото на шеќер во крвта и да се намали холестеролот и воспалението. Тоа е поврзано со помал ризик од проблеми како дебелина, дијабетес тип 2, рак и кардиоваскуларни болести. Добрата вест е дека храната со влакна често е малку поскапа.

  1. Мали среќни постапки

Од разговори со странци, помош на постари лица, до прифаќање на убавината на природата, науката покажува дека моментите како овие прават разлика во вашата благосостојба. Дури и галењето туѓи кучиња може да ви даде поттик. Можеме да ја промениме нашата емоционална состојба со прифаќање на овие „микроакти“ на среќа.

  1. Контролирајте го допаминот

Во текот на изминатите неколку години, невронаучниците почнаа подобро да разбираат што се случува во нашиот мозок кога не можеме да престанеме да бидеме активни на социјалните мрежи или да престанеме да купуваме онлајн, да јадеме нездрава храна или да играме видео игри. Овие видови активности предизвикуваат зголемување на невротрансмитерот допамин. И сега станува јасно дека наместо да ни пружи задоволство, допаминот ја поттикнува желбата за повеќе.

  1. Учете од јапонскиот начин на живот

Кога неодамна Јуки Ногучи од NPR ги посетила нејзините родители во Јапонија, таа просечно пешачела по 6 милји дневно со своите пешаци. Тоа е затоа што јапонските градови се дизајнирани за пешачење и повеќето луѓе се во јавен превоз и пешачат секаде каде што треба. И тоа не е сè: свежата храна таму е многу драгоцена, па дури и храната во продавниците е хранлива и не е полна со адитиви.

  1. Борете се со осаменоста преку креативност

Осаменоста е поврзана со сите видови здравствени проблеми, вклучително и зголемен ризик од срцев удар и деменција. И создавањето нови социјални врски, дури и со случајни познанства, може да се спротивстави на ова. Истражувањата покажуваат дека правењето или дури и гледањето уметност го намалува нивото на хормонот на стрес кортизол и ги зголемува нивоата на хормони за добро чувство како ендорфин и окситоцин. Со други зборови, може да ве опушти, што може да помогне да се создаде прикладна атмосфера за поврзување.

  1. Најдете терапевт

Можете да споредите наоѓање терапевт со лов на стан на презаситен пазар. Побарувачката е висока; достапноста е ограничена. Потребна е упорност, флексибилност и знаење дека можеби нема да можете да ги погодите сите ваши потреби со изборот на еден терапевт. Некои луѓе се чувствуваат толку исплашени од тоа и се откажуваат, особено ако се обидуваат да најдат некој кој е покриен со нивното осигурување или по ниска цена. Во исто време, може да имате повеќе опции на располагање отколку што знаете.

  1. Намалете ја преработената храна во вашата исхрана

Прочитајте ја листата со состојки на вашата омилена спакувана храна и ќе најдете некои работи што веројатно никогаш не сте ги складирале во вашата кујна, како што се згуснување, емулгирање, стабилизирање или зачувување адитиви. И повеќето од нас веројатно јадат повеќе од оваа храна отколку што сфаќаме: Ултра-обработената храна сочинува скоро 60% од она што го јаде типичниот возрасен Американец и скоро 70% од она што го јадат децата. Започнете со учење да препознавате преработена храна.

  1. Управувајте со болките во грбот и вратот

Ако страдате од болки во грбот или вратот, веројатно знаете дека грбавењето пред екраните не помага. Можеби сте се обиделе да ги подобрите вашите ергономски поставки и држење, но истражувањата за вежбање укажуваат на друга стратегија: преземање кратки движења во текот на денот за да се ослободи напнатоста и стресот во телото.

Кога мозокот чувствува физички или емоционален стрес, телото ослободува хормони кои ги поттикнуваат мускулите да станат заштитни и затегнати. Прекините во движењето се спротивставуваат на тој одговор на стрес со зголемување на протокот на крв во мускулите, тетивите и лигаментите и испраќање на хранливи материи до ‘рбетот.

Facebook
Twitter
LinkedIn