Семинар – Мотивацијата, двигател кон целта

Оваа сабота во просториите на УНИКА Македонија се одржа уште еднен успешен семинар за мотивација на продажната мрежа. Фокусот беше ставен на основното кредо на Групацијата: Квалитет Почит Чесност Уникатност Флексибилност     Генералниот Директор на УНИКА АД г-дин. Дритон Азизи, со своето обраќање ја престави големината на брендот УНИКА  и  нагласи  дека “ UNIQA […]

Донираме КРВ и спасуваме ЖИВОТ

Дарувањето крв, ваква важна и благородна мисија, веќе неколку години стана традиција за „UNIQA Македонија“.   Под мотото „Дарување крв значи давање надеж и спасување живот“, целиот персонал на компанијата даруваше крв за да се помогне на оној на кој му е потребна. Секој од нас лично, или некој од нашето семејството или пријателите, во […]

Како да се подготви дете за училиште

Како да се подготви дете за училиште Ви носиме неколку практични совети како да ги подготвите децата за на училиште и да го олесните работата на целото семејство во првата недела од учебната година, во која забавите се заменуваат со обврски. Покажете разбирање за детето на кое му е тешко да го промени секојдневниот живот […]

Неколку брзи совети за безбедност и превентивни мерки од природни пожари

Неколку брзи совети за безбедност и превентивни мерки од природни пожари   Првиот чекор за минимизирање на ризиците од пожари и природни пожари е да се зголеми знаењето и свесноста. Безбедноста од пожари и спроведувањето на превентивните мерки започнува од дома. Можете да направите многу за да се заштитите себе си и вашиот дом, па […]

Колку добро не штитат алармските системи?

КОЛКУ ДОБРО НЕ ШТИТАТ АЛАРМСКИТЕ СИСТЕМИ? Конечно, со инсталирање на алармниот систем можете да се чувствувате безбедно. Но, дали навистина можете само да се потпрете на нив? Овде, ќе најдете анализа за тоа колку, всушност, се ефективни алармните системи. Ах, патем, многу голема мачка не е алармен систем, извинете. Колку добро нè штитат алармните системи? […]

Ослабувањето започнува со ум

Слабеење: за некого претставува најголема грижа во животот, за некого не. Ако сакате да постигнете и одржувате задоволителна тежина на долг рок, треба да ја вклучите вашата психа / ум.   За да ја постигнеме посакуваната долгорочна тежина, потребна ни е главата, нашиот интелект. И, пред сè, треба да ги претвориме во наши соработници затоа […]

8 митови за животното осигурување

8 митови на животното осигурување   Честопати одлуката за купување животно осигурување се доживува со двоумење, конфузија или дури и негирање. На крајот на краиштата, оваа тема не е нешто за што е лесно да се размислува. Што би се случило ако не сте повеќе живи? Кога зборувате за заштита на вашите најблиски со животно […]

Совети за остранување магла од прозорците на вашиот автомобил

Како да се грижите за остранување магла од прозорците на внатрешноста на вашиот автомобил: Понекогаш вашата видливост може да биде попречена од внатрешноста на автомобилот. Секогаш чувајте го вентилаторот за автомобилот во опцијата „свеж воздух“, а не во опцијата „кружење“, што може да придонесе за замаглување на прозорецот. Одмрзнувачот на вашиот автомобил може да помогне […]

Бизнис план

КАКО ДА ПОДГОТВИТЕ ПЛАН ЗА ВАШИОТ БИЗНИС?  Обезбедувањето континуитет на вашиот бизнис дури и откако ќе ве погоди ненадејна катастрофа, бара повеќе од „среќа“ или „да се надеваме на најдоброто“. Имањето здрав бизнис план може да ви помогне да ги одржувате деловните врати отворени, дури и кога се случуваат неочекувани настани.     Иако никој не може […]

Трчање во невреме

ТРЧАЊЕ ВО НЕВРЕМЕ? Зошто e во корист трчање на отворено дури и во пониски температури? Спортовите на издржливост, како што е трчањето, треба да се практикуваат редовно и во текот на целата година. Ако ве обесхрабруваат лошите временски услови, велат експертите, трчањето во лошо време влијае и на брзото слабеење. Секоја сезона е погодна за […]

Домашна Канцеларија

ДОМАШНА КАНЦЕЛАРИЈА Неколку брзи совети како да работите полесно од дома. Црвено светло Не живееш сам? Што ако импровизирате црвено светло во вратата на вашата соба? Зеленото значи дека вратата е отворена, портокалова значи дека не сакате да ве вознемируваат, а црвената значи дека треба да останете надвор. Системот за сообраќајните светла ќе ви овозможи […]

Внимание, Ве молиме

ВНИМАНИЕ, ВЕ МОЛАМ! Среќата и благосостојбата на децата доаѓаат на прво место. Слушајте и бидете тука за вашите деца! Особено во училишниот период, мозокот на децата е постојано предизвикуван секој ден. Со неколку брзи совети што ќе ги најдете овде, можете да ги поддржите вашите малечки и да придонесете во зајакнување на нивните когнитивни способности. […]

Враќање на училиште: Зајакнување на имунолошкиот систем на детето

Градинка и училиште: каде и да има многу учење, игра, дискусија и интеракција, понекогаш и многу вируси преминуваат од едно на друго дете. Ова е сосема нормално и е форма на зајакнување на имунолошкиот систем. Некои ефективни мерки го зајакнуваат имунитетот и оптимално го подготвуваат вашето дете за вирусниот предизвик. „Не е само предност да […]

Известување за нова локација

Почитувани, Друштвото за осигурување УНИКА АД Скопје, ги известува осигурениците и деловните соработници дека започнувајки од 30.06.2020 година , Друштвото изврши промена на адресата на седиштето . Новите деловни простории на Друштвото за осигурување УНИКА АД Скопје се наоѓаат на Булевар Илинден број 1 во Скопје. Ве очекуваме! УНИКА ад  

Крводарителска акција 3 Maj 2019

Денес UNIQA ја организираше својата петта крводарителска акција во просториите на Генералната Дирекција. Голема благодарност до сите кои беа дел од крводарителската акција, до тимот на Црвен Крст и посебна почит кон вработените кои несебично дадоа свој допринос кон акцијата. Мисли биди херој, спаси живот!

Женска трка 2019

На 31 Март, во Градскиот Парк во Скопје, во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје како дел од промотивните трки на Скопскиот Маратон, се одржи 7-тата ЖЕНСКА ТРКА. Десет учеснички од тимот на УНИКА А.Д. ја истрчаа Женската трка во име на женското здравје! Ова се дел од сликите од настанот:

Статешко партнерство на UNIQA Life и Стопанска Банка АД Скопје

Ни претставува посебно задоволство да Ви го претставиме стратешкото партнерство со Стопанска банка и UNIQA Life во понудата на Животно Осигурување, достапно во преку 65-те филијали на Банката, насекаде во државата, каде што посебна популарност ќе добијат кредитите со вклучено животно осигурување. Ова се дел од сликите од денешната пресконференција, каде што на својот 75 […]

100 најдобри компании во 2018 година – СКСЗМ

UNIQA AD и оваа година беше спонзор на настанот организиран од Стопанската комора на Северо-Западна Македонија каде што беа прогласени 100те најдобри компании во 2018 година. СКСЗМ долги години игра важна улога во бизнис секторот во РМ како претставник на интересите на бизнис заедницата. Ни беше посебно драго што бевме дел од ваков настан кој […]

Крводарителска акција 15ти Октомври 2018

На 15ти Октомври, по повод 14 години од денот на основањето на компанијата, УНИКА А.Д. ја организираше својата четврта крводарителска акција во просториите на Генералната Дирекција. Голема благодарност до сите кои беа дел од крводарителската акција, до тимот на Црвен Крст и посебна почит кон вработените кои несебично дадоа свој допринос кон акцијата. Мисли животот е […]

Наградна игра на полувреме RK Vardar-Rhein Neckar

На 6ти Октомври, на полувремето на мечот помеѓу RK Vardar- Rhein Neckar се одржи игра во која учествуваа петмина навивачи од публиката кои пред почетокот на мечот ги фатија петте топки фрлени во публика од страна на играчите на RK Vardar. Уника Осигурување, како премиум спонзор на EHF Лигата на шампиони доделуваше награди за сите […]

Наградна игра на полувреме RK Vardar-Rhein Neckar

На 18ти Ноември, на полувремето на мечот помеѓу RK Vardar- Rhein Neckar се одржи игра во која учествуваа петмина навивачи од публиката кои пред почетокот на мечот ги фатија петте топки фрлени во публика од страна на играчите на RK Vardar. Уника Осигурување, како премиум спонзор на EHF Лигата на шампиони доделуваше награди за сите […]

Крводарителска акција 1ви Ноември

На 1ви Ноември, по повод Меѓународниот ден на осигурувањето, УНИКА А.Д. ја организираше својата втора крводарителска акција во просториите на Генералната Дирекција. Вработените на УНИКА по втор пат ја покажаа својата хумана страна. Ова се дел од сликите од акцијата за дарување на крв:

Денови на финансиска едукација

Во првата недела во Мај, во Градскиот парк во Скопје по повод “Ден на финансиска едукација” тимот на УНИКА А.Д. беше во непосредна интеракција со граѓаните и нудеше бесплатни совети за инвестирање во иднината и осигурувањето. Ова се дел од сликите од настанот:

Летај Песно

На 21 април во Македонскиот народен театар во Скопје се одржи гала концерт на врвни млади музичари кои на присутните им подарија моменти на уживање со мелодиите на едни од најпознатите светски музички дела подготвени за камерен оркестар, од страна младиот уметник Вејчеслав Поповски, а интерпретирани во едно ново издание, обоено со фантазијата на млади уметници […]

Авицена женска трка

На 9ти Април, во Градскиот Парк во Скопје, во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје како дел од промотивните трки на Скопскиот Маратон, се одржи 5-тата АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА. Четири силни жени од тимот на УНИКА А.Д. ја истрчаа Авицена Женската трка во име на женското здравје! Ова […]

Крводарителска акција 8ми март

На 08.03.2017 година, во просториите на Генералната Дирекција на Уника А.Д. Скопје се одржа крводарителска акција, каде што вработените на УНИКА и УНИКА ЛАЈФ ја изразија нивната хуманост и солидарност преку дарување на крв. Повеќето од жените вработени во компанијата даруваа крв токму по повод денот на жената. Ова се дел од вработените од тимот […]

Будење

На 2 април во „Јавна соба“ во 12 часот напладне премиерно беше отворена изложбата на фотографии со илустрации, „Будење“, посветена на децата со Даунов синдром и ретки болести. 2 април е Меѓународен ден за борба против аутизмот, ден кој нè потсетува дека околку нас има лица кои не смееме да ги заборавиме и лишиме од […]

Меѓународен ракометен турнир Струга 2013

Меѓународниот ракометен турнир Струга како еден од најдолговечните и најквалитетни ракометни турнири во овој дел на Европа, оваа година беше подражан и од UNIQA осигурување. Градот Струга претставува вистински расадник на познати ракометни имиња, кои направија успешни меѓународни кариери и го носат дресот на македонската репрезентација: Наумче и Златко Мојсовски, Ацо Јоновски, Велко и Никола […]