Зачувување на храната: Зошто е важно и како правилно да го направите тоа!

Правилно складираната храна не само што трае подолго, туку и подолго ги задржува вкусот и свежината.

“Ако храната се чува оптимално, таа трае подолго и е поздрава бидејќи се губат помалку хранливи состојки и тие имаат уште подобар вкус“, вели експертот за исхрана Маргит Фенсл. Со добро опремен фрижидер, циркулацијата на воздухот и капацитетот за ладење што ја одржува потрошувачката на енергија помала, се дополнителни предности.

 

Некои производи сакаат ниски температури 

Поради оваа причина, температурите во долните делови или преградите на фрижидерот се пониски отколку во горните прегради или вратата на фрижидерот.

  • Долната (поладната) зона е погодна за: расиплива храна како што се: месо, месни производи, риба и производи од риба.
  • Во средината на фрижидерот има место за: млеко, јогурт, урда и други млечни производи. Вегетаријанските замени за месо кои не содржат животински протеини и затоа се помалку подложни на микроби, може да се чуваат и во потоплите места на фрижидерот.
  • Исто така во средниот дел или на вратата на фрижидерот се наоѓаат: отворени пијалоци, џемови, сосови.
  • Горниот дел вклучува: Храна која не треба толку многу да се лади, како сирење, путер, маргарин или јајца, како и остатоци на веќе подготвена храна

 

Овошје и зеленчук 

Повеќето фрижидери имаат пластична фиока за поделба на овошјето и зеленчукот. Бидејќи фиоката е практично затворена, температурите овде остануваат малку повисоки од осум до десет степени. Влажноста е исто така висока, така што овошјето и зеленчукот остануваат подолго свежи. Сепак: „Овошјето и зеленчукот се посебен случај“. Не секогаш се чуваат во фрижидер. Некои видови најдобро се чуваат на отворено.

 

Погодни за фрижидер се:

Лиснат зеленчук, брокула, грашок, билки (освен босилек), грав, карфиол, зелка, праз, моркови, пченка, печурки, ротквици, цвекло, зелена салата, мешавини за салата, целер, аспарагус, спанаќ, јаболка (подолго од 7 дена), кајсии, капини, јагоди, смокви, боровинки, малини, цреши, грозје итн.

 

Погодни за складирање во соба се:

Босилек (во вода), краставици, ѓумбир, компири, лук, модар патлиџан, пиперки, домати, тиквички, кромид. Ананас, јаболко (помалку од 7 дена), банани, грејпфрут, мандарина, манго, портокал, папаја, диња, лубеница и др.

 

Леб во посебни прилики

Тајната за тоа како лебот да остане свеж што е можно подолго и да има вкус е и во соодветното складирање. „Кутии за леб или кутии за храна кои се направени од дрво, керамика или калај и не се херметични се идеални за циркулација на воздухот. Ако го спакувате лебот во пластична кеса, водата што испарува не може да избега, површината на лебот станува влажна и почнува да мувлосува“. Исто така, добро е барем еднаш неделно да се чисти кутијата за леб/храна, по можност со оцетна вода.

Лебот припаѓа само во исклучителни случаи (среде лето) во фрижидер. Таму е заштитен од мувла, но побрзо ја губи влагата и вкусот и се суши. „Ако сакате да го замрзнете лебот за подоцнежен датум, исечете го. Потоа можете полека да го стопите на парчиња или само да го загреете во тостерот“.

 

Заклучок

Правилно складираната храна не само што останува свежа подолго, туку и има подобар вкус и полесно се вари. Различни температурни зони во фрижидерот се погодни за различна храна.

 

За авторот 

Маг. Маргит Фенсл е автор и нутриционист и е одговорна за храна во најголемиот органски бренд во Австрија веќе 15 години. Во јануари 2021 година беше објавен нејзиниот најнов бестселер „Фонтаната на кујната на младоста: Како да живеете долго и среќно со тајните на природата“.

Facebook
Twitter
LinkedIn